Jak zaaranżować strefę relaksu w swojej firmie?

17/03/2021
dodany przez Mint2Print
 Jak zaaranżować strefę relaksu w swojej firmie?

Jeszcze nie masz w swojej firmie strefy relaksu dla pracowników? Warto to natychmiast zmienić: tego typu przestrzeń w siedzibie marki świadczy o jej nowoczesności i podążaniu za trendami. Jak zorganizować miejsce, w którym cały team będzie mógł wypocząć między kolejnymi obowiązkami, zadaniami i spotkaniami? Oto co warto wiedzieć.

Strefa relaksu w firmie - dlaczego jest taka istotna?

Przestrzeń socjalna, nazywana też po prostu strefą relaksu czy chilloutu to jedno z najważniejszych pomieszczeń w nowoczesnych biurach. Czemu służy? Oczywiście przyjaznej atmosferze pracy, która w dzisiejszych czasach liczy się tak samo, jak możliwość rozwoju zawodowego czy pensja. Biorąc pod uwagę, że pokolenie Z (osoby urodzone po 2000. roku) może zmienić zatrudnienie nawet 17 razy w ciągu życia, istotne jest maksymalne zadbanie o jego komfort, przekładające się na dłuższy staż w jednym miejscu zatrudnienia.

Pracownicy w social zone odpoczywają w przerwach między kolejnymi zadaniami, stymulują swoją kreatywność i koncentrację, robią półoficjalne burze mózgów, które często przynoszą zdecydowanie lepsze wyniki niż formalne zebrania. Strefa relaksu pozwala czerpać z pracy radość i motywuje do utożsamiania się z firmą w większym stopniu, a dodatkowo pozwala też pracownikom na integrację, o którą trudno w przypadku pozbawionych takich wspólnych przestrzeni biurowców.

Jak zorganizować strefę chilloutu? Kilka sprawdzonych wskazówek

Jak zorganizować strefę chilloutu? Kluczem będzie jej usytuowanie na terenie biura. Najlepiej, jeśli miejsce do odpoczynku będzie zorganizowane raczej w ustronnym miejscu, w którym nie przeszkadza hałas. Jeśli nie dysponujesz taką przestrzenią, wystarczy, że na przykład wyspę pośrodku siedziby swojego biura odgrodzisz w pomysłowy sposób: ścianką tekstylną, stylowym parawanem, flagami reklamowymi z logotypem firmy i ciekawymi grafikami czy ściankami udekorowanymi roślinnością. Kluczowe w strefie relaksu będą meble - zarówno te umożliwiające spotkania w węższym gronie, jak i meble sprzyjające chwilowemu odosobnieniu, na przykład w celu przejrzenia branżowego pisma, wypicia kawy czy posłuchania muzyki w słuchawkach. W pierwszym przypadku sprawdzą się meble modułowe, na przykład kanapy, a w drugim - różnego rodzaju siedziska (w tym supermodne podwieszane kule czy hamaki) oraz leżaki reklamowe, które dodatkowo mogą stanowić nośnik identyfikacji wizualnej marki. Dobrym pomysłem jest zadbanie o to, żeby w strefie chilloutu pracownicy mieli też pod ręką gniazdka do ładowania telefonu czy innych urządzeń, a także mogli bez przeszkód i zakłóceń łączyć się z Wi-Fi.

W social zone warto pomyśleć o elementach, które zbudują przyjazną, wręcz domową aurę. To przede wszystkim lampy emitujące przyjemne światło o ciepłym zabarwieniu kojarzącym się z promieniami letniego słońca, ale też poduszki czy obicia ścian, które pochłaniają hałas. Liczą się detale, a więc dobrej jakości wykończenia mebli, sprzyjająca odprężeniu kolorystyka i mnóstwo akcentów nawiązujących do natury, w tym wspomniana już przez nas roślinność czy elementy z drewna. Nawet niepozorne szczegóły powinny odnosić się do filozofii firmy, przemycając ukradkiem jej motto. Może to być hasło na poduszce ułożonej na leżaku reklamowym, kolor abażuru lampy albo motyw na nowoczesnej osłonce doniczki na kwiaty. W przestrzeni biurowego relaksu nic nie pozostaje bez znaczenia!

Czego nie może zabraknąć w strefie biurkowego odpoczynku?

Jeśli projektujesz strefę chilloutu, staraj się zadbać o nią kompleksowo. Najlepiej, jeśli w pobliżu będzie ulokowana kuchnia lub chociaż ekspres do kawy czy podajnik na wodę. Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie różnego rodzaju rozrywek, które z jednej strony pozwolą odpocząć, z drugiej wpłyną pozytywnie na kreatywność, pomysłowość i zdolność analitycznego myślenia. Przykładem może być chociażby… plansza do szachów, czyli gry, która rozwija intelekt, a wcale nie musi zajmować wiele czasu. W strefie relaksu powinien się też znaleźć stolik czy regał z książkami i albumami, które inspirują i zachęcają do poszukiwania nowatorskich rozwiązań w ramach swoich codziennych zajęć. Kto wie, może w trakcie przerwy spędzonej na wertowaniu albumów o sztuce, designie lub podróżach w wygodnym leżaku, ktoś wpadnie nagle na odkrywczy pomysł, jaki nie przyszedłby mu nigdy do głowy podczas godzin spędzonych za biurkiem?

Wahasz się, czy warto kreować w biurze naprawdę zachęcającą do odpoczynku przestrzeń socjalną? Boisz się, że motywacja pracowników nagle spadnie? Możemy Ci zagwarantować, że będzie wręcz odwrotnie: pracownicy zdecydowanie chętniej będą identyfikować się z firmą i przychodzić w dobrym nastroju do biura, które dba o ich potrzeby i komfort. Nie wahaj się więc i stwórz przyjemną strefę chilloutu, korzystając z takich elementów, jak leżaki reklamowe, ścianki tekstylne, modułowe meble czy podwieszane siedziska. Im bardziej designersko i zgodnie z estetyką (oraz DNA) firmy, tym lepiej!

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię